Bezpieczna szczęka mma w czasie walki MMA

szczęka mma

Głowa w czasie walki na ringu jest najbardziej narażona na uszkodzenia. Dlatego niezbędne jest by zarówno podczas treningu jak i rozgrywki zadbać o ten fragment ciała zawodnika. Szczególną ochroną należy otoczyć kości czaszki podatne na uszkodzenie, tj. nos, żuchwa czy szczęka. O ile z pierwszym wymienionym elementem twarzy zawodnik niewiele może zrobić, to już z żuchwą i szczęką owszem.

Po co szczęka mma?

Pewną ochronę przed uszkodzeniem na jakie narażona jest szczególnie szczęka zawodnika MMA zapewniają ochraniacze na zęby. Pozwalają one zmniejszyć lub całkowicie zniwelować ryzyko powstania ubytków w uzębieniu czy przemieszczania się lub złamania łuku żuchwy w wyniku oddawanych  przez rywala ciosów. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, dzięki czemu zawodnicy MMA mogą dobrać zadowalające ich zabezpieczenia.

Ochraniacze w MMA – podstawowa klasyfikacja

Aby nieco rozwiać wątpliwości, jaki ochraniacz zawodnik MMA powinien wybrać, warto poznać podstawowe różnice, jakimi charakteryzuje się szczęka mma z fightershop.com.pl. Ochraniacze można podzielić na dwie główne kategorie:

  • jednowarstwowe
  • wielowarstwowe

Częściej spotykane są także pod nazwami: pojedyncze i podwójne. Ochraniacze jednowarstwowe (pojedyncze) chronią jedynie szczękę w czasie walki na ringu. Modele wielowarstwowe  (podwójne) zapewniają ochronę zarówno szczęce jak i żuchwie.

W tańszych modelach nie stosuje się zaawansowanych rozwiązań. W większości przypadków wykonane są z silikonu. Prostota wykonania umożliwia jednak w dalszym stopniu swobodny przepływ powietrza. Takie ochraniacze są najczęściej wybierane przez początkujących zawodników.

Sportowcy bardziej zaawansowani wybierają ochraniacze żelowe. W tym wypadku składają się z dwóch lub nawet trzech warstw. Za co odpowiadają poszczególne warstwy?

  1. warstwa odpowiedzialna jest za tłumienie wstrząsów, na jakie zawodnik jest narażony w czasie walki MMA – dopasowuje się do szczęki za sprawą dużej plastyczności;
  2. warstwa rozprasza siłę uderzenia, zapewniając ochronę nie tylko zębom ale też głowie;
  3. warstwa również amortyzuje siłę ciosów, ale jest odpowiedzialna także za przepływ powietrza oraz usuwanie śliny dzięki specjalnym kanalikom.

Jakie ochraniacze szczęki wybrać?

szczęka mma

Ochraniacze wielowarstwowe gwarantują skuteczniejszą ochronę przed uszkodzeniem szczęki. Jednak dla wielu zawodników są niewygodne, szczególnie w pierwszych miesiącach, kiedy dopiero zaczynają oni przygodę z MMA. W czasie treningu, kiedy walka nie jest tak zaciekła i istnieje mniejsze ryzyko otrzymania silniejszych ciosów sportowcy mogą założyć pojedyncze ochraniacze szczęki. W chwili wejścia na ring i stanięcia przed faktycznym rywalem w czasie zawodów czy też bardziej zaawansowanych treningów warto zastosować te bardziej profesjonalne ochraniacze. Zastosowanie podwójnych ochraniaczy pozwoli na zniwelowanie ryzyka uszkodzenia uzębienia lub urazów szczęki czy żuchwy.