Po czym poznać idealne skarpety rowerowe?

skarpety rowerowe

Każdy, kto choć kilka godzin spędził na rowerze wie, jakie właściwości powinien posiadać idealny sprzęt rowerowy. Ta sama zasada dotyczy skarpet rowerowych, które muszą być dopracowane pod każdym względem. Jakie cechy powinny mieć zatem idealne skarpety dla rowerzystów?

Niska masa to podstawa

Każdy gadżet, który zabiera się ze sobą na rower, powinien być możliwie jak najlżejszy. I choć na początku trasy nie ma to żadnego znaczenia, to po przejechaniu co najmniej kilkudziesięciu kilometrów każdy zbędny gram masy zaczyna rowerzyście przeszkadzać. To samo dotyczy skarpetek, które może i są lekkie, ale jeśli będą zbyt sztywne lub ciasne, z pewnością utrudnią szybkie i sprawne poruszanie nogami. A to po pewnym czasie może nawet uniemożliwić dalszą jazdę!

Cienki = lepszy

Większość materiałów z których wykonane są skarpety rowerowe to dość cienkie warianty tworzyw sztucznych. Mowa tu oczywiście o skarpetach przeznaczonych do jazdy w okresie wiosennym, letnim i w trakcie wczesnej jesieni. Od października a czasem i września warto ubierać się w coś cieplejszego i z pewnością dużo grubszego. Mowa tu m.in. o specjalnych odmianach wełny, które nie tylko są naturalne, ale też zapewniają skórze efektywne oddychanie i pozwalają cieszyć się optymalnym komfortem cieplnym.

skarpety rowerowe

Gdzieniegdzie wzmocnione

Niektóre skarpety rowerowe są w określonych miejscach dodatkowo wzmacniane. Taka sytuacja ma często miejsce w przypadku podeszw, które – ze względu na ciągłe oddziaływanie na podłoże – powinny być nieco grubsze i bardziej mięsiste. Niektórzy producenci wzmacniają swoje skarpety w okolicy łydek, pięt, a także przy opuszkach palców. Mowa tu najczęściej o dość specjalistycznych modelach, które są dostosowane do potrzeb konkretnych użytkowników.

Posiadanie skarpet rowerowych może i nie jest obowiązkowe, ale dzięki nim jazda na rowerze jest dużo wygodniejsza i przyjemniejsza.