Magnetyczne i elektromagnetyczne trenażery rowerowe – co wybrać?

trenażery rowerowe

Na półkach sklepowych znaleźć można magnetyczne i elektromagnetyczne trenażery rowerowe, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność. Oba rozwiązania konstrukcyjne mają swoje zalety i wady, dlatego też tym bardziej warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego wyboru.

Trenażery magnetyczne od A do Z

W dzisiejszych czasach jeżeli chodzi o trenażery magnetyczne, to bez wątpienia największym zainteresowaniem cieszą się modele magnetyczne. Największymi atutami jest nie tylko cicha praca, ale również możliwość swobodnej regulacji oporu w trakcie codziennej jazdy. Prosta konstrukcja sprawia, że magnetyczne trenażery mogą pochwalić się dużą żywotnością i atrakcyjną ceną, dlatego też praktycznie każdy może pozwolić sobie na ich zakup. Specjalny układ magnesów odpowiada za stawianie oporu podczas pedałowania. Większość modeli dostępnych na rynku zazwyczaj wyposażonych jest w specjalną linkę i manetkę, dzięki której można w wygodny sposób sterować odległością magnesów od koła zamachowego. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu można bez problemu zmieniać obciążenie w trakcie treningu. Jedynym minusem może okazać się dość mały górny próg oporów. Problem ten doskwierać będzie jedynie doświadczonym kolarzom.

trenażery rowerowe

Czym wyróżniają się trenażery elektromagnetyczne?

Na półkach sklepowych coraz częściej pojawiają się elektromagnetyczne trenażery rowerowe, które są następcą powyżej opisanych trenażerów magnetycznych. W bardziej zaawansowanych urządzeniach znaleźć można specjalne elektromagnesy i zaawansowane układy sterujące, dzięki którym możliwe jest programowanie treningów. Profesjonalne modele kosztują ponad 2 000 zł, dlatego też z ich dobrodziejstwa korzystają głównie zawodowcy. Czujniki prędkości i kadencji umożliwiają podłączenie sprzętu do komputera i monitorowanie wyników ćwiczeń na żywo.