Buty na rower i do chodzenia – podstawowe założenia techniczne

buty na rower i do chodzenia

Zasada działania butów SPD jest dość prosta. Są to buty na rower i do chodzenia, które wyposażone są w specjalne zamknięcia dla bloków. Dzięki nim użytkownik może łatwo przymocować stopy do pedałów i jednocześnie poruszać się po gruncie w przypadku wypięcia obuwia.

Jak to działa?

Kolarz w trakcie jazdy obciąża stopami pedały, dzięki czemu rower jest wprowadzony w ruch. Niestety, w trakcie jazdy rowerem mechanizm ten nie zawsze jest w pełni wykorzystany. Mowa tu przede wszystkim o momencie, w którym użytkownik roweru podnosi stopę. Jeśli nie jest on wyposażony w odpowiednie, przyczepne obuwie, to moment ten nie jest wykorzystany do napędzenia roweru. Skutkiem tego kolarz traci mnóstwo energii, co przedkłada się na spadek dynamiki jazdy.

Zapięcie i jego rola

Dzięki butom na rower i do chodzenia użytkownik może również wykorzystać ten moment, gdy noga jest podnoszona. W związku z tym zmniejsza się obciążenie nogi i – co ważne – szybciej się jeździ. Trzeba jednak pamiętać, że tak zaprojektowany mechanizm ma swoje wady. Jedną z nich jest konieczność dostosowania właściwej siły wypięcia. Jeśli np. rower się przewróci, to „przymocowany” doń kolarz może nabawić się złamania nogi. Kluczowe jest zatem, aby zabezpieczenie to zwalniało się po oddziaływaniu określonej siły.

buty na rower i do chodzenia

Kluczowa regulacja

Dlatego do poprawnego działania butów na rower i do chodzenia kluczowa jest ich odpowiednia regulacja. Sposób w jaki powinna być ona przeprowadzona opisany jest zwykle w instrukcji dołączonej do butów. Rzetelne przestrzeganie wszystkich przepisów związanych z montażem i eksploatacją bloków to gwarancja bezpieczeństwa i to nawet wówczas, gdy but wypnie się z podstawy.

Podsumowując, buty na rower i do chodzenia to specyficzne konstrukcje, które warto polecić zwłaszcza prawdziwym pasjonatom jazdy na rowerze.