Co daje kołyska do brzuszków?

kołyska do brzuszków

Kołyska do brzuszków to nowoczesne urządzenie, jakie jest wykorzystywane do ćwiczenia mięśni brzucha. Dzięki niemu wyizolujemy mięśnie ABS oraz odciążymy kręgosłup. W efekcie uzyskamy wzmocnienie i wyrzeźbienia całego brzucha. Jak wygląda taki sprzęt? Czym się cechuje? Kiedy warto po niego sięgnąć?

Rodzaje kołysek do brzuszków

Urządzenie jest kawałkiem wygiętego drążka z miejscem na położenie głowy. Na górze znajduje się poziomy drążek, za którego chwytamy w trakcie ćwiczeń. Na rynku znajdziemy ciekawe kołyski, gdzie drążki znajdują się oddzielnie po obu stronach sprzętu lub są usytuowane pionowo.  Bardzo mocną pracę daje kołyska z dociążeniem i gumami oporowymi. W tym przypadku ciężar jest umiejscowiony za głową, a gumy oparte są na stopach. Jeżeli doucza nam ból w odcinku lędźwiowym podczas robienia brzuszków, warto wspomóc się kołyską do brzuszków z poduszką pod plecy. 

Jak działa urządzenie?

kołyska do brzuszków

Warto zauważyć, że kołyska ma za zadanie imitować wykonywanie tradycyjnych brzuszków, z tą różnicą, że ręce trzymają za uchwyty znajdujące się nad tułowiem lub po bokach. Specyficzna budowa pozwala na łatwą współpracę z naszym ciałem, co jest sporym atutem. Dolny drążek unosi się razem z plecami podczas wykonywania spięcia brzucha. Reszta ciała natomiast spoczywa na ziemi i jest nieruchoma. Wygodna konstrukcja wpływa na spięcie jedynie brzucha i odciążenie szyi i górnych kręgów kręgosłupa. 

Po kołyskę warto sięgnąć wtedy, gdy chcemy wzmocnić mięśnie brzucha i mamy problemy z wykonywaniem tradycyjnych brzuszków. Okazuje się, że taka opcja znacząco zmniejsza ryzyko urazu w okolicach kręgów szyjnych i kręgosłupa.