Trening w domu na profesjonalnej macie

mata treningowa do deski

Mata treningowa do ćwiczeń to obowiązkowy asortyment każdego, kto w zaciszu własnego domu chce skupić się dobrym treningu. Jak się okazuje w praktyce, kupno takiej maty wcale nie jest takie łatwe jakby się wydawało, gdyż w profesjonalnych sklepach ze sprzętem fitness istnieje dość sporo rodzai mat, które skierowane są do określonych ćwiczeń. Jaką więc matę wybrać do ćwiczeń fitness a jaką np. do jogi? Poniżej, kilka cennych wskazówek.

Uniwersalna mata

W wielu sklepach sportowych, a nawet w popularnych marketach można znaleźć tzw. uniwersalne maty, które jak zapewnia producent nadają się praktycznie do każdej aktywności fizycznej. Na takiej macie można więc skakać, wykonywać ćwiczenia na brzuchu i na plecach. W większości przypadków są one dość solidne i trwałe, jednak zdarzają się egzemplarze, które już po kilku treningach potrafią się porwać lub całkowicie pokruszyć. Koszt takiej uniwersalnej maty zazwyczaj występuje w przedziale od około 70 zł do 100 zł.

Mata treningowa do ćwiczeń fitness

Niektórzy producenci mat treningowych tworzą maty skierowane do określonej aktywności fizycznej. Można się spotkać więc z treningową matą stworzoną do ćwiczeń fitness, czyli wówczas jej użytkowniczka powinna spodziewać się solidnej, mocnej i dość grubej maty, na której można wykonywać wiele ćwiczeń nie czując przy tym twardego podłoża. Takie specjalistyczne maty posiadają już szereg właściwości. Znajduje się bowiem na nich powierzchnia antypoślizgowa oraz niektóre z nich dodatkowo jeszcze zapewniają prawidłową amortyzację np. kolan czy stóp podczas mocnych ćwiczeń. Taka mata sprawdzi się zarówno w domu, jak i na treningach w plenerze.

Mata do jogi

W sklepach można znaleźć także maty do jogi, które zazwyczaj charakteryzują się lekkością i mocnym materiałem. Taka mata, mimo iż na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo cienka, doskonale przylega do podłoża a wykonywane na niej ćwiczenia są prawdziwą przyjemnością. Osoby trenujące jogę profesjonalnie zgodnie twierdzą, iż na taki asortyment warto wydać więcej.